Komunikaty

Zaproszenie na Warsztat
2023-10-23

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy

w imieniu Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego mam przyjemność zaprosić Państwa na warsztat antydyskryminacyjny

Jak efektywnie i bezpiecznie dla siebie wspierać klientkę/a z doświadczeniem dyskryminacji i wykluczenia. Warsztat dla profesjonalnych pełnomocniczek i pełnomocników procesowych.

W załączniku przesyłam PDF z zaproszeniem i linkami do rejestracji. 

Bardzo proszę o rozesłanie zaproszenia wśród członkiń i członków Waszych samorządów prawniczych.

Poniżej przesyłam treść zaproszenia:

Szanowne Osoby, Koleżanki i Koledzy,

Serdecznie zapraszamy Was na warsztat on-line:

Jak efektywnie i bezpiecznie dla siebie wspierać klientkę/a z doświadczeniem dyskryminacji i wykluczenia. Warsztat dla profesjonalnych pełnomocniczek i pełnomocników procesowych.

Szkolenie organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego w ramach projektu „Wsparcie dla kobiet doświadczających molestowania seksualnego”.

Warsztat ma na celu podniesienie kompetencji profesjonalnych pełnomocniczek/ów procesowych w pracy z klientką/klientem z doświadczeniem dyskryminacji i wykluczenia.

Został przygotowany przez osoby eksperckie z wieloletnim doświadczeniem pracy w organizacjach pozarządowych, oferujących bezpłatne wsparcie prawne dla osób doświadczających dyskryminacji.

  • Kiedy? – czwartek, 26 października 2023 r., godz. 14.00-18.00
  • Gdzie? – warsztat będzie przeprowadzony on-line na platformie ZOOM

    • LINK do rejestracji:

https://zoom.us/meeting/register/tJUldO-przwrH9IHuGiGZYqE-osHAI5oFbjd

  • Dla kogo? – grupa profesjonalnych pełnomocniczek/ków procesowych (max 30 osób – liczy się kolejność zgłoszeń)
  • LINK do wydarzenia na Facebook’u: https://fb.me/e/3NCeBkmAV

Opis warsztatu:

Szczególnym wyzwaniem w naszej pracy jest spotkanie z osobą z doświadczeniem traumy czy długotrwałej przemocy. Przygotowanie zawodowe do pracy adwokata czy radcy prawnego, które bazuje głównie na wiedzy merytorycznej na temat przepisów prawa, orzecznictwa czy instytucji wymiaru sprawiedliwości, nie daje nam narzędzi do kontaktu z osobą w kryzysie. W praktyce, doświadczenie w tym zakresie czerpiemy z własnych obserwacji. Ten proces jest jednak długotrwały i nie daje gwarancji pozyskania niezbędnych kompetencji oraz naraża na ryzyko osoby, które zwracają się do nas po wsparcie.

Podczas warsztatu, szczególną uwagę zwrócimy na wsparcie kobiet i temat dyskryminacji motywowanej płcią, w tym molestowania seksualnego. Kobietom wciąż bardzo trudno rozmawiać o doświadczeniu molestowania seksualnego, a decyzja o spotkaniu z prawniczką czy prawnikiem jest bardzo trudna. Towarzyszy im poczucie, że temat jest zbyt błahy oraz przeświadczenie, że będą oceniane. Wiąże się to z funkcjonującymi w społeczeństwie stereotypami na temat tego kim jest „prawdziwa kobieta”. W zderzeniu z tymi sprzecznymi oczekiwaniami, nierzadko artykułowanymi przez najbliższe otoczenie naszych klientek, kontakt z osobą prawniczą, to wystawienie się na próbę. To jeden z powodów, dlaczego kobiety stosunkowo rzadko, w porównaniu ze skalą zjawiska, szukają profesjonalnej pomocy prawnej.

Spotkanie z osobą w kryzysie, może być stresujące również dla osób prawniczych. W trakcie warsztatu przygotujemy Was na tę sytuację, odwołując się do szesnastoletniego doświadczenia PTPA w pracy wyłącznie ze sprawami dyskryminacyjnymi. Program warsztatu ma na celu wzmocnienie kompetencji prawniczek i prawników w zakresie profesjonalnej empatii, na której powinien być oparty kontakt. Podczas warsztatu zadbamy również o wiedzę merytoryczną. Zaprezentujemy bazę wiedzy, która została stworzona w trakcie projektu. Warsztat będzie prowadzony w sposób interaktywny przy aktywnym zaangażowaniu osób uczestniczących.

Warsztat będzie prowadzony przez profesjonalne/nych pełnomocniczki/ów oraz trenerki/ów antydyskryminacyjnych.

Projekt „Wsparcie dla kobiet doświadczających molestowania seksualnego” realizowany jest przez PTPA od 2021 r. oraz finansowany przez Islandię, Liechtenstein, Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Załącznik

Z wyrazami szacunku

Krzysztof Kumor (he/him)

koordynator projektów, prawnik

+48 535 007 295

Polskie Towarzystwo

Prawa Antydyskryminacyjnego

 

copyright 2023 polityka prywatności RODO created by